Nedaleko Šardic, tam, kde ústí Šardický potok do říčky Kyjovky, se nachází ptačí park Kosteliska; nádherné prostředí pro podporu velkého množství volně žijících živočichů, především ptáků vyhledávajících mokřady. Nově se zde začíná extenzivně hospodařit, což zvyšuje této lokalitě přidanou hodnotu. Cílem tohoto konání – projektu – je zatraktivnit 
kulturní a přírodní dědictví pro obyvatele i návštěvníky této cenné lokality s přírodními hodnotami a rozmanitými ptačími společenstvy. Věříme, že tato lokalita v blízkosti Šardic bude vyhledávanou destinací nejen ornitologů, škol apod., ale také turistů navštěvujících zajímavosti jižní Moravy – Slovácka.
Jak jsme již dříve informovali, obec Šardice se v roce 2022 zapojila do projektu „Kam za vtákmi“ (č. projektu 304021BMX4), který souvisí právě s touto lokalitou a byl podpořen prostřednictvím dotačního programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Od počátku roku 2023 byly prováděny i v rámci našeho katastru aktivity spojené s výběrem turisticky významných lokalit, které díky podpoře z tohoto projektu získaly nové vybavení. V první fázi se jednalo hlavně o vybavení mobiliáře kolem zpevněné polní cesty C4, vedoucí a propojující obec Šardice a Kosteliska (altán, lavičky, stojany na kola a vybavení cesty různými druhy dřevin a keřů a instalací ptačích budek a berliček pro dosedání dravců). Druhá fáze projektu byla zaměřena hlavně výběr kvalitních dodavatelů pro objednání a instalaci dobíjecích stanic pro elektrokola, pořízení chytrého WC k zastávce autobusu v centru obce a v neposlední řadě pořízení nové výstavní vitríny do infocentra Rezidence. Obec Šardice získala realizací tohoto přeshraniční projektu zdroje ve výši 36,408 EUR a umožnila tak „propojení“ zájemců z řad občanů či turistů s touto významnou lokalitou, lákající k návštěvě „ptačího parku“.
Ptačí park Kosteliska se nachází severně od Jarohněvického rybníka v katastrálním území Dubňany, a menší plocha parku se nachází také na části katastrálního území Hovorany.Jedná se o území bohaté na vodní plochy, louky a lesíky, které mají z pohledu ochrany přírody a krajiny velký význam především kvůli biologické různorodosti.
V případě, že jste ještě neměli možnost poznat toto přírodně zajímavé území vodních ploch, ptáků, uherského skotu a dalších jiných živočišných druhů, neváhejte vyrazit sami či s rodinou, nachází se v podstatě za humny. Aktivity, které provádějí správci parku, jsou zaměřeny na všechny návštěvníky, kteří mají zájem trávit čas v přírodě a poznávat přírodní dědictví. Bližší informace najdete u Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické, která je připravena, v případě zájmu, v rámci dané lokality připravit např. pro skupiny dětí zajímavý program.
Ještě před třemi lety byla v ptačím parku neprostupná džungle rostlin. Během několika let se péčí a obnovou podařilo území otevřít a zpřístupnit. A i vy toho můžete být součástí.
Více informací o ptačím parku Kosteliska naleznete na webové adrese: https://www.birdlife.cz/rezervace/kosteliska/

Kontakty

Gašpar Čamlík - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
+420 731 782 066

Ondřej Ryška - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
+420 704 042 108 

Sborník JMK Udržitelná krajina, Brno 2023


https://www.birdlife.cz/kam-za-vtakmi/
https://www.sardice.cz/samosprava/kam-za-ptaky-sk-cr-obec-sardice/projekt-kam-za-ptaky-sk-cr-obec-sardice-3263cs.html
https://www.sardice.cz/samosprava/kam-za-ptaky-sk-cr-obec-sardice/prvni-milnik-projektu-kam-za-vtakmi-dosazen-3318cs.html
https://www.sardice.cz/samosprava/kam-za-ptaky-sk-cr-obec-sardice/ptaci-park-kosteliska-3264cs.html